Zadání k řešení

Toto je finální výčet problémů, které budeme v rámci hackatonu řešit. Ke všem tématům dostanete na místě podrobnou konzultaci. Není proti pravidlům, ba naopak doporučujeme, si připravit nápady na možné řešení ještě doma a na hackatonu je konzultovat, prototypovat a validovat.

Moderní způsob značení ptáků

1. Moderní způsob značení ptáků

Nejdříve shlédni dokument Tainted LOVE

Stovky let lidé v Indonésii chovají zpěvné ptáky a soutěží s nimi v pěveckých soutěžích. Ty se však pomalu dostávají na hranu zákona, jelikož podněcují místní k drancování přírody. Některé druhy byly již z přírody zcela vychytány a ocitají se tak na pokraji vyhynutí. Kdyby ovšem tyto pěvecké soutěže probíhaly pouze s ptáky odchovanými v lidské péči, mohli by Indonésané dále legálně provozovat své tradiční hobby, aniž by miliony ptáků mizely z pralesů. Nikdo ale zatím nedokáže navrhnout systém značení statisíců a teoreticky i milionů ptáků a systém registrace tak, aby se nedal zfalšovat nebo obejít… nejjednodušší a nejefektivnější způsob značení v současnosti je kroužkování uzavřeným kroužkem. Ten se však dá napadnout i štípačkami. Vymyslíš něco, co zachrání soužití staleté tradice vedle ochrany ohrožených pěvců?

Přesun prodeje ptáků na FCB

2. Přesun prodeje ptáků na FCB

Ilegální trh s ptáky se po staletí točil okolo tržišť ve městech, pytláci prodávali své úlovky prostředníkům, kteří je sváželi na tržiště obchodníkům. Obchod z ptáky se, kvůli jeho částečnému postavení mimo legalitu, v posledních letech přesouvá na sociální sítě, a to převážně do facebookých skupin, WhatsApp skupin nebo několika velkých indonéských internetových obchodů, jako je např. . Tím se však tento ilegální trh ztrácí zákonům i ochranářům z očí. Leda že by se našel někdo, kdo by dokázal tyto online komunikační kanály monitorovat, filtrovat, vytvářet umělé profily a stejně jako Interpol nebo ruští hackeři proplout sítí uzavřených skupin a infiltrovat se do černého trhu a sbírat informace a přehledně je ukládat tak, aby mezinárodní organizace, jako je TRAFFIC, či česká skupina WILDLIFE GUARDS,  mohly vysledovat, jaké cesty vedou k překupníkům a zabránily tak, aby se další ptáci dostali do atlasu vyhubených zvířat. Neznáš někoho takového, Nikuline?

Ptáci v kleci

3. Zažehnutí vášně pro birdwatching v Indonésii

Nejdříve shlédni film Big Year

Birdwatching, neboli pozorování ptáků,  se v posledních desítkách let stal nesmírně populární aktivitou zejména v Severní Americe a Velké Británii a nabírá na popularitě po celém světě. Hluboce zakořeněná indonéská tradice chovu ptáků v klecích však dosud odolává současným trendům a do Indonésie přijíždí pozorovat ptáky převážně cizinci. Dokážete využít ohromnou chuť místních lidí družit se v zájmových spolcích a spojit jejich soutěživost s moderními technologiemi a komunikačními kanály? Zažehněme společně vášeň pro pozorování ptáků, ať už v lese, či na vlastní zahrádce, a změňme tak vnímání ptáků v očích Indonésanů.

4. Virtuální měna mění Plasticoin

Pulau Banyak, malé souostroví v Indickém oceánu, by mohlo být zapomenutým rájem. Korálové zahrady, pláže se zlatým pískem, kam chodí klást vejce ohrožené mořské želvy a nádherné pralesy, které jsou domovem posledních několika desítek jedinců loskutáka velkého na světě. Bohužel jsou však zamořené odpadem, ať už naplaveného oceánem ze vzdálených míst, či vyprodukovaného místními kvůli absenci svozu odpadu vyhozeného na místě. Korály vzdáleného souostroví, kde je nedostatek stavebního materiálu, jsou místními odlamovány a používány do základu domů. Díky našim aktivitám děti na Pulau Balai, jednom z ostrovů souostroví, soutěží ve sběru plastů, který pěchují do PET lahví, tzv. ECOBRICK. Ty by měly nahradit korály jako stavební materiál domů a silnic, místo vyhazování plastů do moře či jejich pálení. Děti v současnosti dostávají žetony, za které si mohou koupit míče, lahve na vodu, pastelky aj. Představte si, že by místo žetonu rovnou těžily kryptoměnu, např. ekoplasticoin, která by byla mnohem univerzálnější a praktičtější.

Chceš být ten, kdo vytvoří novou kryptoměnu (či využije stávající) a strategii pro souostroví v Indonésii a zbaví tak ostrovy odpadků a napomůže tržnímu hospodářství? Může to být začátek něčeho velkého, my máme motivovanou komunitu lidí, umíme místním jazykem… a ty máš možná nápad a schopnosti, o kterých se nám ani nezdá.

Silent Forest YourPass

5. Karta YourPass

Máme interaktivní kartu http://yourpass.eu. Načtěte si QR kód a následujte instrukce. Povedlo se? Rozumíte, čemu slouží? Očekávali jsme, že se karta stane zajímavým komunikačním nástrojem ke kampani Silent Forest. Rozjeli jsme ji, ale nepovedlo se nám ji dostat masově mezi lidi a chybí nám nápady, jak ji plně využít. Dokážete nám s tím pomoci? Případně kartu modifikovat, abychom ji mohli efektivněji využít?

MahiMahi Resort

6. Ochrana území - detekce pašeráků

Na malý ostrov kdesi v Indonésii přijíždějí pytláci vykrádat želví vejce a lovit ptáky. Již máme návrh řešení (bójky v moři) a vypracovanou dokumentaci (viz ZDE) a rádi bychom rozšířili jeho využití na další obdobná zařízení s pomocí vzdáleného sběru dat, automatizace šíření informací a propojení s dalšími zařízeními. Máte nápad, jak zefektivnit odhalování pašeráků?

Ošetřovatel

7. Ulehčení činností v zoo (Low cost - tiger bite)

Práce, která by šla ošetřovatelům a chovatelům ulehčit. Činnosti/věci, které dělají chovatelé (mechanicky) nepřesně.